Kredyt we frankach
Wiele osób, które mają kredyty hipoteczne zdecydowało się na zaciągnięcie swojego zobowiązania we franku szwajcarskim.
Powodem takiego działania był niższy koszt kredytu oraz wyższa zdolność kredytowa. Inaczej mówiąc, kredyty były niżej oprocentowane i można było wziąć większą kwotę kredytu. Oprocentowanie takiego kredytu było oparte o wskaźnik LIBOR, który jest dużo niższy niż wskaźnik WIBOR, stosowany dla kredytów złotówkowych. Niższy wskaźnik oznaczał niższe odsetki do płacenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wskaźników LIBOR i WIBOR, zapraszamy na nasz blog – przejdź do artykułu.
Jak to się stało, że kredyty we frankach szwajcarskich w pewnym momencie zaczęły robić się coraz droższe?
Powodem, dla którego tak się stało było ryzyko kursowe. To ono spowodowało, że wysokość rat walutowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosła, a tym samym wpłynęła na znaczny wzrost wartości całych zobowiązań kredytobiorców.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat ryzyka kursowego przeczytaj post na naszym blogu – przejdź do artykułu
Kiedy w Polsce wystąpił znaczny wzrost kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki, zaczęły być potrzebne większe kwoty złotówek, aby pokryć wysokość raty we frankach. Kwoty te rosły. Wiele gospodarstw domowych zaczęło mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań.
Ponadto sytuacji nie ułatwiało stosowanie przez banki bardzo wysokiego spreadu.
Frankowicze poczuli się oszukani, ale też bezradni.
Początkowo niewielka grupa, a z biegiem czasu coraz więcej osób dowiadywało się – głównie z mediów – że w ich umowach kredytowych występują klauzule niedozwolone, które nie powinny się pojawić.
Obecnie rośnie świadomość tego, że jeśli mamy w umowie kredytowej niedozwoloną klauzulę, możemy taką umowę reklamować w banku. Ta świadomość oraz prokonsumenckie orzecznictwo sądów (które coraz częściej uznają roszczenia kredytobiorców walutowych wobec banków) przyczyniają się do wzrostu liczby osób, które decydują się na rozpoczęcie batalii z bankiem o swoje prawa.
Dlaczego warto walczyć o swoje prawa?
Prawo Unii Europejskiej oraz prawo polskie, które musi być z nim zgodne, jest korzystne dla frankowiczów. Będąc frankowiczem, lub, co również bardzo istotnie – byłym frankowiczem (już spłaciłeś swój kredyt w CHF) możesz ubiegać się w banku o rekompensatę za nieprawidłowości związane z Twoją umową kredytową (jeśli takie wystąpiły).
Warto tutaj też wspomnieć o precedensowym wyroku Trybunału Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. Była to odpowiedź na pytanie Sądu Okręgowego w Warszawie, który rozstrzygał sprawę indywidualną polskiego małżeństwa, które pozwało bank. Powodowie twierdzili, że bank w umowie kredytowej zastosował niedozwoloną klauzulę indeksacyjną przez stosowanie kursu franka według tabeli tworzonej przez bank. TSUE orzekł, że niedozwolone klauzule umowne należy usunąć z umowy, a jedynym kryterium oceny ich niezgodności z prawem jest interes kredytobiorcy. Ponadto jeżeli usunięcie klauzul niedozwolonych zmieni charakter i główny przedmiot umowy, to prawo UE nie stoi na przeszkodzie, aby unieważnić taką umowę. W konsekwencji sąd polski wydał wyrok unieważniający umowę kredytu frankowego Państwa Dziubaków.
Bezpłatna analiza umowy kredytowej
- Płacisz za wysokie raty kredytu hipotecznego?
- W saldzie Twojego kredytu występuje nadpłata?
- Twoja nieruchomość jest nadmiernie zadłużona?
Sprawdź, czy masz możliwość odfrankowienia kredytu hipotecznego albo całkowitego unieważnienia umowy kredytowej.
Kontakt
Masz pytania?
Napisz
wiadomość
lub zadzwoń!
Telefon : 507 757 005
E-mail: kontakt@cleverstep.pl
Siedziba:
Smart DF sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a (Noble Tower)
60-529 Poznań
Adres:
Smart DF sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a (Noble Tower)
60-529 Poznań
REGON: 385535487
KRS: 0000828550
Telefon : 507 757 005
E-mail: kontakt@cleverstep.pl
Siedziba: ul. Dąbrowskiego 77a (Noble Tower)
Smart DF sp. z o.o. 60-529 Poznań NIP: 7812006261, REGON: 385535487, KRS: 0000828550