Lawinowy wzrost spraw frankowych w czasie pandemii i sukcesy kredytobiorców

Lawinowy wzrost spraw frankowych w czasie pandemii i sukcesy kredytobiorców

Frankowicze masowo ruszyli do sądów, a co najważniejsze odnoszą w nich znaczne sukcesy. Ich sytuację diametralnie zmienił wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 października 2019 roku, który przyczynił się do poprawy linii orzeczniczej sądów krajowych. Z Katarzyną Fiszer, prawnikiem z Clever Step rozmawiamy o korzystnej sytuacji frankowiczów, którzy zdecydują się na wystąpienie przeciwko bankom oraz zdalnym świadczeniu usług przez specjalistów, dzięki którym ten proces jest łatwiejszy.

Czy frankowicze rzeczywiście odnoszą sukcesy w sądach?

Zdecydowanie tak. Szacuje się, że w ostatnich miesiącach ponad 90 % spraw frankowych zakończyło się sukcesem kredytobiorców i jest to bardzo duża zmiana w stosunku do wyroków wydawanych jeszcze kilka lat temu. Dobra wiadomość dla frankowiczów, którzy nie skierowali jeszcze swojej sprawy do sądu jest taka, że każdy korzystny wyrok poprawia też ich sytuację procesową. Warto zrobić pierwszy krok i zlecić analizę swojej umowy kredytowej, aby w przyszłości dołączyć do grupy wygranych frankowiczów. Trzeba działać możliwie jak najszybciej – roszczenia z umów kredytowych ulegają przedawnieniu, którego bieg można przerwać poprzez podjęcie odpowiednich czynności przed sądem.

Czy warto czekać na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów?

W mojej opinii nie warto czekać na decyzję Sądu Najwyższego. Wcześniejsze uchwały dotyczące kredytów frankowych wyjaśniły już większość wątpliwości natury prawnej. Ponadto długi czas oczekiwana na uzyskanie wyroku dodatkowo przemawia za tym, żeby nie zwlekać ze złożeniem pozwu. Każdy miesiąc działa na niekorzyść kredytobiorcy. Pomimo braku uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, sądy stale orzekają w sprawach kredytów frankowych i znakomita większość rozstrzygnięć zapada na korzyść frankowiczów.

Czy w przypadku frankowiczów warto jest skorzystać z pomocy specjalistów?

Z doświadczenia wiem, że barierą, która powstrzymuje kredytobiorców od podjęcia kroków prawnych jest niezrozumienie procedur, skomplikowanych umów i wieloetapowego procesu, w którym przyjdzie im brać udział. Warto przeanalizować umowę kredytową ze specjalistami i sprawdzić, jakie prawa nam przysługują i czy jest szansa na odzyskanie nadpłaconych środków. Należy pamiętać, że umowy kredytowe różnią się między sobą, dlatego każdą należy zweryfikować osobno. Na szczęście orzecznictwo w sprawach frankowych w ostatnim roku pokazuje, że pomoc dla kredytobiorców CHF jest realna.

Czy w dobie pandemii Clever Step świadczy usługi na terenie całej Polski?

Tak, przed pandemią też pomagaliśmy kredytobiorcom z całej Polski, ponieważ formalności można obsługiwać zdalnie – wszystkie niezbędne dokumenty wysyłamy klientom kurierem lub pocztą. Klienci również wysyłają nam dokumenty w ten sposób. Rozmowy odbywamy telefonicznie lub za pośrednictwem wideokonferencji, ale w razie potrzeby docieramy w najdalsze zakątki kraju, a także przyjmujemy klientów w naszym biurze w centrum Poznania. Najczęściej podróżującymi osobami w zespole są nasi adwokaci – jako pełnomocnicy naszych klientów reprezentują ich w sądach w całej Polsce.

Prowadzenie spraw w wielu miejscach w kraju pomaga nam również w zdobywaniu wiedzy na temat poszczególnych sądów i ich linii orzeczniczej oraz pomaga w konstruowaniu pozwów. Jeżeli linia orzecznicza jest korzystna w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania naszego klienta, to właśnie do tego sądu kierowany jest pozew. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla każdego frankowicza.

Clever Step – pomożemy w Twojej sprawie frankowej

Odwiedź naszą stronę www.cleverstep.pl lub zadzwoń 507 757 005 i dowiedz się więcej!

Adres do korespondencji: ul Poznańska 68, 60-853, Poznań.

Dodaj komentarz

Zamknij menu